Terapia nietrzymania moczu

Nietrzymaniem moczu nazywany mimowolny wypływ moczu

Nietrzymaniem moczu nazywany mimowolny wypływ moczu.

U kobiet najczęściej związany jest z osłabieniem oraz uszkodzeniem mięśni dna miednicy, mięśni Kegla oraz tych okalających cewkę moczową. Wśród innych przyczyn dolegliwości można wymienić także poród oraz zmiany hormonalne występujące w czasie menopauzy. Leczenie dolegliwości może polegać pessaroterapii, urofizjoterapii, leczeniu farmakologicznym, operacyjnym lub zastosowaniu zabiegów z użyciem energii ultradźwięków.

Ile kosztuje terapia nietrzymania moczu?

Zabieg trwa przeważnie około 40 minut. Laserowe leczenie nietrzymania moczu nie wymaga hospitalizacji oraz podawania znieczulenia. Cena terapii zależy od miasta oraz gabinetu lekarskiego. Przeważnie koszt rozpoczyna się od 2000 złotych. Do ceny warto doliczyć także ewentualne konsultacje oraz wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych. Szukasz doświadczonego lekarza w Łodzi? Już dziś zapraszamy do kontaktu z ginekologiem Dawidem Lisieckim, który specjalizuje się w przeprowadzaniu zabiegów ginekologii estetycznej.

Przeciwwskazania do terapii nietrzymania moczu ultradźwiękami

Przeciwskazania do zabiegu pokrywają się z przeciwwskazaniami do wykonania labioplastyki i obejmują:

  • Aktywna infekcja dróg moczowo-płciowych
  • Aktywny proces zapalny w miednicy mniejszej
  • Wada anatomiczna układu rozrodczego
  • Przetoki
  • Kolagenopatie;
  • Powikłania po wcześniejszych zabiegach z użyciem HIFU
  • Aktywna choroba nowotworowa
  • Ciąża
  • Trwająca miesiączka

Podczas pierwszej konsultacji dr Lisiecki oprócz standardowej diagnostyki może zlecić wykonanie dodatkowych badań, które pozwolą na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.

Na czym polega terapia nietrzymania moczu ultradźwiękami

Wśród zachowawczych metod leczenia wymieniamy najczęściej trening mięśni dna miednicy, elektrostymulacje oraz terapię behawioralną. Ćwiczenia należy wykonywać regularnie co najmniej 3 razy dziennie przez 3 miesiące. Mają one na celu wzmocnienie mięśni Kegla. Mają one na celu wzmocnienie mięśni Kegla. Mogą być wykonywane samodzielnie w domu lub po uprzedniej konsultacji ze specjalistą fizjoterapii. Laserowa terapia nietrzymania moczu oraz inne małoinwazyjne metody leczenia wykonuje się, gdy postępowanie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Terapia energią polega na obkurczeniu ścianek pochwy. Zabieg umożliwia tym samym wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za trzymanie moczu. Przed wykonaniem zabiegu dr Dawid Lisiecki przeprowadza konsultację, która pozwala na sprawdzenie stanu zdrowia pacjentki. Konieczne jest przeprowadzanie m.in. badania cytologicznego.

Zabieg przeprowadza się przy pomocy specjalnie wymodelowanej głowicy, która oddziałuje na otoczenia ścian pochwy odpowiedzialne za odpowiednie podparcie dróg moczowych. Cała procedura jest w pełni bezbolesna i nie wymaga podania znieczulenia. Pacjentka może opuścić gabinet lekarski zaraz po wykonaniu zabiegu. Jest on bowiem nieinwazyjny i nie wymaga hospitalizacji.

Efekt terapii nietrzymania moczu

Podczas zabiegu następuje stymulacja naturalnych włókien kolagenowych i elastynowych. Jako że potrzebują one czasu na regenerację, rezultaty nie są widoczne od razu. Przeważnie pełny efekt leczenia nietrzymania moczu w Łodzi można odczuć po miesiącu. Niekiedy pełna regeneracja zajmuje aż do pół roku. 80% pacjentek jest zadowolona z efektu po jednej sesji. U niektórych jednak zachodzi konieczność powtórzenia zabiegu po ok. 2-3 miesiącach.

Podczas zabiegu następuje wzmocnienie mięśni ścianek pochwy. W rezultacie pacjentka nie odczuwa objawów dolegliwości, w tym wysiłkowego nietrzymania moczu. Dodatkowo zabieg pozytywnie wpływa na jakość życia seksualnego ponieważ dochodzi do zwężenia pochwy na całej jej długości.

Konsultacja online z doktorem Dawidem Lisieckim

    Umów się na wizytę konsultacyjną w naszej klinice